Jum og Filip’s Bryllup 4. august 2007

img_4127opt.jpg
Skovshoved kirke


img_4126opt.jpgAlteret lige inden det “store slag skulle slås”

img_4128opt.jpgNicholas (Best man) og Flilip lige før, “det store slag”

img_4138opt.jpgDer var pyntet fint med blomster ved hver stolerække

img_4142opt.jpgBruden bliver ført op af sin svigerfar

img_4152opt.jpgJum og Filip lige inden de skal køre tur med hestevognen

img_4147opt.jpgHestevognen de skulle ud og trille i

img_4154opt.jpgSå er vi næsten klar til at køre, og det regnede fuglefrø

img_4164opt.jpgMasser af mad……

img_4166opt.jpgog drikke til alle – Uhm det var dejligt!

Billederne her er fra Jum og Filip’s bryllup i lørdags. Det var klokken 14 i Skovshoved Kirke, med efterfølgende reception hos brudgommens forældre Jane og Flemming. Alle kender jeg dem via Galopbanen, og det var rigtig sødt af dem, at inviterer mig med. Jeg drog i god tid til kirken, jeg ville jo ihvertfald ikke komme for sent, så jeg nåede lige at få de festlige “dønninger” fra brylluppet lige før. Her var der da heldigvis så god tid imellem, at det ene par kunne nå at komme væk inden det næste ankom.

Så begyndte gæsterne at komme og alt forløb som det nu skulle. Vi sang “I østen stiger solen op” og “Det er så yndigt at følges ad” og så en salme mere, som jeg aldrig er blevet præsenteret for før, og jeg indrømmer, at jeg ikke husker, hvad den hed. Men alt blev sunget i god ro og orden og Jum og Filip fik sagt “ja” og udvekslet ringe!

Og så var der kun tilbage og slappe af og nyde resten af dagen, hvor turen så først gik til reception i haven hos Filips forældre.Også af den årsag var taknemligheden over vejrets beskaffenhed stor – det var bare helt perfekt. Brudeparret drog afsted i hestevogn for selvfølgelig skulle det være sådan. De mødtes på Jägersro galopbanen i Sverige og Filip arbejder på Klampenborg Galopbane til daglig, så hestene spiller en stor rolle! De kørte en lille tur og kom så tilbage til haven og alle gæsterne. Gaverne blev lagt på det dertil indrettede gavebord og så kunne man gå ombord i alle lækkerierne.

Der blev spist og drukket og snakket en masse. Personligt fik jeg snakket med mange forskellige, og det er altid hyggeligt, at få snakket lidt med folk man normalt kun ser sådan ” i farten”. Her tænker jeg på nogen af vores jockeys, som var med, som jeg fik nogen vældig hyggelige snakke med. Tak for det ;-) Og i det hele taget til alle for hyggeligt samvær. Also a special greeting to Filiips Cousin Maria who’s visiting from New York, with whom I also had a lovely chat! Nice meeting you!

Tak til Jum og Filip og Flemming og Jane for et helt perfekt arrangement, som det var dejligt at deltage i. Vil du se flere billeder fra Brylluppet, kan du gøre det her. Og så skal jeg lige slutteligt sige, at dette indslag og fotos er bragt med tilladelse og billigelse fra brudeparret! :)

Comments
  • Lotte 6. august 2007 at 22:43

    Ih altså…Kirkebryllupper ER altså mere romantiske end borgerlige vielser… /:)

    Knus
    L

  • Deborah 7. august 2007 at 08:19

    :) Det er vi helt enige om – jeg håber også stadig at få den oplevelse en dag!

    Knus D

  • Jane Zwicky-Broström 23. august 2007 at 14:29

    Kære Deborah!
    Tak for nogle rigtig dejlige billeder. Hvor er du bare god til at fange “momentet”. Carpe Diem.
    Og tak fordi du kom.
    K.H. Jane

  • Deborah 23. august 2007 at 19:43

    Kære Jane

    Det var så lidt, og tak for @};- til mine fotos! Og jeg nød som sagt meget, at være med!! Vi ses!

    K.H.

    Deborah

Trackbacks
  • [...] Iøvrigt talte jeg med Filip’s kusine om det med, om hvilken farve Capisce har, og jeg havde ret, hun er skimmel! Det kom sig af, at Maria elsker sorte heste. Det er faktisk sjældent med rigtig sorte heste, og det fik vi så lige en snak om. Herunder ses Filip “Dagen derpå” sammen med Maria som er på besøg fra New York, USA! [...]

  • [...] Denne bil skulle have været dagens bil, samme dag jeg var til bryllup, men jeg har jo simpelthen ikke kunnet følge med…. så nu kommer den – en Chevrolet, men hvilken model det er, er en gåde! Jeg kan ikke finde den nogen steder på Chevrolets site – det danske er håbløst, for der er slet ikke Trucks, men heller på det amerikanske, kan jeg finde den??? Men smart det er den ihvertfald. Og så er der farven, der iøvrigt minder mig om noget helt andet, nemlig mit ungdoms idol, hvis yndlingsfarve var og er lilla! [...]

  • [...] De startede med bryllup i sommers, en begivenhed, jeg også var med til noget af, og som var vældig fint, og nu har de beseglet deres kærlighed. [...]

  • [...] Jeg var til bryllup to gange! Både hos Filip og Jum og hos Mariannes datter Sine og hendes nu mand Ulrik. Samme søde veninde, som Marianne er sørgede hun for, at jeg fik en af årets store, store oplevelser – Rolling Stones koncerten! [...]