ABC Scandinavia – G


Fra Derbydag i år. Seeland Pokalløb (L) hvor de to staldkammerater Peas And Carrots og Quilbouqet kæmper om sejren. Det sjove her er, at de er staldkammerater hos træner L Reuterskiöld Jr. Det blev Edward Ahern og Peas And Carrots (Tv.), der løb med sejren, foran Rafael Schistl og Quillbouqet

Som bogstavet F, som jeg var meget sikker på, er jeg lige så sikker på dette. G må selvfølgelig stå for Galopsport. Det kan ikke være anderledes.

Galopsport udføres i Danmark på fire baner. I Aalborg, i Aarhus, i Odense og Klampenborg. Som vides tilbringer jeg rigtig meget tid på banen i Klampenborg. Et sted jeg elsker at opholde mig. Selvfølgelig i høj grad på løbsdage, men også til daglig.

Jeg har været på banen både i Aarhus og Odense, men mangler stadig et besøg på banen i Aalborg. Klampenborg Galopbane er den eneste, der er en “ren” bane, om jeg så må sige. Dermed ment, at det er den eneste bane, hvor der kun afvikles galopløb. På de andre baner, er der også travløb.

Der er meget mere at sige om emnet, men så bliver jeg aldrig færdig og dette ender som en afhandling, hvilket det jo ikke skal være. Men har du spørgsmål, skal jeg gladeligt svare på dem.

Comments
  • Jørgen 17. december 2010 at 21:38

    Ingen tvivl – galopsport. Jeg ville aldrig have fundet på det. Det lyder som en meget betydningsfuld interesse.
    Jørgen recently posted..Goddag og hvad du derefter siger

    • Deborah 18. december 2010 at 10:38

      Hej Jørgen velkommen til. Næh, hvis du ikke har været her før, er det nok knap så selvfølgeligt. Men læser man med her bare rimeligt ofte vil man vide, at netop Galopsport og hestene, er det jeg bruger rigtig meget tid på og som du siger en meget betydningsfuld interesse, som jeg har haft i så mange år, at jeg dårligt tør tænke tanken :-)

  • Inge 17. december 2010 at 22:06

    Godt g-valg.. :-)

    • Deborah 18. december 2010 at 10:39

      Tak skal du have Inge. Det var ihvertfald det eneste rigtige for mig :-)

  • Emerald Raptor 17. december 2010 at 22:07

    Nydelige hester! Jeg har en liten mistanke om hva du kommer til å velge neste uke i bokstavleken. :)
    Emerald Raptor recently posted..Cataclysm video

    • Deborah 18. december 2010 at 10:40

      Tjah, det har jeg ikke besluttet endnu. Det kan være, det bliver noget med heste at gøre, men nu får vi se…. :-) Der er ihvertfald to ting, der ligger lige for. Tak for pæne ord om foto.

  • Mette 17. december 2010 at 22:09

    Ja hvad ellers ;-)
    Mette recently posted..En engel

    • Deborah 18. december 2010 at 10:41

      Nej vel :-)

  • TorAa 17. december 2010 at 22:13

    Uten ytteligere dikkedarier sier jeg kun:
    Fantastik bilde fra Galoppbanen

    • Deborah 18. december 2010 at 10:43

      Tusind tak skal du have! Det glæder mig, du kan lide det!

  • Anjoe 18. december 2010 at 09:13

    Næh, he-he, hvad skulle du bidrage med om ikke Galop; og jeg fik straks samme tanker som Emerald Raptor til bogstavet H. Vi får se ;-)
    Rigtig god weekend, Deborah!

    • Deborah 18. december 2010 at 10:45

      Nej den lå lige for Anjoe :-) Som sagt så ved jeg ikke endnu, hvad H bliver, men vi får se, som du siger. Også rigtig god weekend til dig.

  • Kamelryttersken 19. december 2010 at 18:10

    Kunne ikke vært noe annet for deg. Hest er best, sånn er det bare med den saken
    Flott og fartsfylt bilde :)

    • Deborah 20. december 2010 at 20:25

      Du har ganske ret og tusind tak :-)

  • Melusine 20. december 2010 at 21:47

    Godt bilde fra galoppbanen! Kan tenke meg at det er mye som skjer der, både på løpsdager og ellers :)

    • Deborah 22. december 2010 at 22:29

      Det har du helt ret i. Der sker altid et eller andet i staldene eller på banen. En helt særlig stemnning, som jeg elsker.