Rigtig Glædelig Jul


Julepynt, jeg så på Punchetown Racecourse, og jeg kunne have købt mig fattig og endte med ingen at købe, hvilket selvfølgelig ærgede mig lidt bagefter

Kære venner og veninder fra nær og fjern

I ønskes alle en rigtig glædelig Jul og et godt og lykkebringende Nytår herfra mig. Mange tanker til dem, som er triste og har sorg i sinde. Det er ikke sjovt, mens alle andre er glade og har Julefryd på alle hylder. Jeg har været der, og det bliver godt igen. Også I ønskes på trods en så god aften som muligt.

Julen fejres hjemme i fred og ro med lige, hvad jeg har lyst til at putte i den. Alene? Spørger du så nok? Og ja, alene! Men efter eget valg, og det er helt okay. 1. Juledag kommer min far her, og Juleaften og 2. Juledag har jeg fornøjelsen af at putte de firbenede. Så jeg får såmænd rigeligt at se til.

Kan I nu have det godt sålænge. Nåh ja og så var der jo lige noget med nogle fotos fra Irland – var der ikke? De ligger her. Tak til alle igen, for en vidunderlig tur. Jeg har endnu ikke nået at skrive diverse detaljer på fotos, men dem må I så enten vente på, eller selv finde “i arkiverne”.

Comments
  • Septemberliv 23. december 2011 at 23:51

    Glædelig jul og godt nytår til dig, Deborah.
    Håber du får en hyggelig aften i morgen. Juleaften kan jo også bruges på eftertænksomhed. Det ville vi alle nok have godt af en gang imellem.
    Septemberliv recently posted..Dagen begyndte lidt anderledes end beregnet

  • Helle Birgit Hansen 24. december 2011 at 02:23

    Du ønskes også en glædelig jul og et lykkebringende nytår kære ven…

    KH
    Helle
    Helle Birgit Hansen recently posted..Julegløgg ala Helle ( for billister)

  • Karin 24. december 2011 at 13:54

    Også en lille hilsen fra Falster, skal der lyde. Tusind tak for alle dine dejlige indlæg her på bloggen. Det er altid en fornøjelse, at læse dem.

    • Deborah 26. december 2011 at 12:43

      Tusind tak min ven. Dejligt, du nyder bloggen. Håber I har den god Jul dernede.

  • Mette 24. december 2011 at 14:17

    Må du få en rigtig glædelig jul og må den blive fyldt af alt det, du holder allermest af.

    • Deborah 26. december 2011 at 12:44

      Tusind tak Mette, og i lige måde. Indtil nu, har det været mere end fint. Lyder også til, at det går fint ovre hos dig.

  • Catarina 25. december 2011 at 06:31

    Og rigtig meget i lige måde. Håber du havde en aften lige som du havde ønsket. :)
    Catarina recently posted..Harry Potter

    • Deborah 26. december 2011 at 12:45

      Tusind tak. Jeg havde nøjagtigt den aften, jeg havde ønsket mig. Håber også jeres aften var god i det fynske.

  • Frk. Bibo 25. december 2011 at 16:38

    Og i lige måde glædelig jul. ;)

    • Deborah 26. december 2011 at 12:45

      Tusind tak skal du have :)

  • Anton 25. december 2011 at 17:46

    Også glædelig jul til dig.

    • Deborah 26. december 2011 at 12:46

      Tusind tak skal du have.