Ikke meget nyt!

Desværre ikke meget nyt herfra “Østfronten”. Jeg svimler desværre i en grad, så jeg har måtte undvære gløggkomsammen i dag, og i det hele taget går jeg glip af meget. Julemarkeder, snefotografering og bare “livet udenfor murene” om jeg så må sige. Det svinger – nogle dage går det nogenlunde og så lige som ud af det blå går det helt amok. De seneste dage har været meget dårlige.

Oveni, har posten ikke leveret mine frimærker heller, så jeg kan ikke få sendt mine Julekort afsted. Dem bestilt senest er bestilt for 2 dage siden, så jeg forventede da i det mindste at modtage dem først bestilt i dag, så jeg kunne få bare lidt sendt. Men nej. Jeg prøver at lade være, at stresse over det, og i den ånd vil jeg gå ud og få noget kaffe og ønske jer en god weekend.

P.S.: Til dem der måtte undres – ja jeg er blevet undersøgt, og nej der er ikke noget alvorligt galt, og intet jeg kan gøre ved det eller nogen anden for den sags skyld.

Comments
  • Donald 19. december 2012 at 10:14

    Ja man undrer sig selvfølgelig om ikke der er mere at gøre, men hvis man bare har lidt erfaring med sygdomme, så ved man jo godt, at det er vanskeligt at stille diagnoser, at vi mennesker somme tider må leve med mindre end det optimale og at der er en gruppe sygdomme, som vi ikke behersker.

    Men nu vil jeg sige noget andet – nemlig at du må passe godt på dig selv, sørge for at få et godt varmt måltid hver dag og hvis du orker det, nyde lidt julestemning i form af en nisse og et julelys!

    I stedet for “gode råd” vil jeg ønske dig en god dag – jeg selv håber at få arkiveret og smidt ud hvad smides kan, men er nødt til ikke at sætte barren for højt for ikke at føle det hele er umuligt :)
    Donald recently posted..Lokalnyheder

  • Rasmine 20. december 2012 at 03:05

    Din beskrivelse af din tilstand får mig til at tænke på en kollega, som også led af svimmelhed, men i første omgang blot fik den besked, at der ikke var noget alvorligt i vejen. ‘Til sidst fandt man ud af, at hendes tilstand skyldtes øresten, som kan behandles med øvelser: http://deborah.dk/2012/12/15/ikke-meget-nyt/#comments.

    Under alle omstændigheder: God bedring.
    Rasmine recently posted..Rasmines julekalender 2012 – 19. december

  • Anjoe 20. december 2012 at 15:36

    Jeg håber, at alt står vel til med såvel dig som din far – at du blot må bruge overskud på julerier og ikke din blog ;-)

  • Deborah 20. december 2012 at 16:49

    Jeg tyer lige til fælles svar, for jeg skal ind og sidde/ligge igen. Tak for ALLE gode ønsker for mit helbred og for Julen og også med hensyn til far (han har det godt). Der er intet overskud p.t., hvorfor jeg heller ikke får skrevet noget her overhovedet, da jeg har svært ved noget som helst, der kræver jeg er lodret.

    Med hensyn til symptomer – nej det er ikke øresten og andre “sjove” ting. Det er en virus på ballancenerven, der er blevet delvis kronisk, og som kommer igen, hver gang, jeg får nogen som helst form for virus iøvrigt. Jeg ér som nævnt før, blevet undersøgt at både ørenlæge og blevet scannet, så jeg ved, hvad jeg har at slås med

Trackbacks
  • Deborah's food and something 22. december 2012 at 21:41

    [...] at sige, jeg har verdens bedste venner, og det er bestemt helt sikkert. Ingen hemmelighed, at jeg har været noget “under isen” her nyeligt, og at folk bekymre sig og handler på det betyder rigtig meget, når man bor helt alene. Det kan [...]